Z azbuky do latinky a zpět

Pokud bloudíte opravdu všude po internetu, určitě jste narazili i na nějaké ruské stránky. Obvykle je každý buď přejde, s tím, že na nich nic tak nutného nepotřebuje, nebo si přečte, co je tam napsáno, protože azbuku umí, a nebo, pokud na nich něco hledá nutně, se snaží třeba podle odkazů rozluštit, co slouží k čemu.
Občas by přitom stačilo jen tak něco jednoduchého, jako vědět, co který z těch neznámých znaků znamená. Pokud jste po tom už zatoužili, ale nevíte jak, případně se Vám to nechce podle nějaké tabulky dešifrovat. Můžete zkusit tzv. transliteraci. Naleznete ji např. online na adrese translit.ru.
Funguje to tak, že zkopírujete text v azbuce do textového pole a pak kliknete na tlačítko „в латиницу“ („v latinicu“ – druhé zprava). To převede celý text z azbuky na latinku. Pokud by jste to snad chtěli udělat obráceně, z latinky na azbuku, použijte tlačítko „всё в кириллицу“ („vsjo v kirillicu“ – třetí zprava).

Jak udělat translit v php?

Tuto funkci jsem našel někde na internetu. Už nevím přesně kde, ale pokud by někdo věděl, tak napište, přidám odkaz. Je to trochu mnou upravená verze, některé písmenka v ní nejspíš chybí a neručím za to, že jsou všechny správně. Pokud v PHP umíte, není problém si je upravit, případně přidat další.

[php] z azbuky do latinky
$string = ereg_replace($rus_alp[$i], $eng_alp[$i], $string);
} elseif ($smer == 2) {
//$smer = 2 -> z latinky do azbuky
$string = ereg_replace($eng_alp[$i], $rus_alp[$i], $string);
}
}
return $string;
}
?>[/php]
První argument funkce je text, který chceme převést. Druhý argument určuje směr převodu. 1 je z azbuky do latinky, 2 je z latinky do azbuky. Druhý argument nemusí být vyplněn. V tom případě se provádí převod z azbuky do latinky.

Například:
[php][/php]
Toto vypíše text „ахой“.

Doufám, že tímto článkem aspoň někomu pomůžu.

Zdroj kódu: internet…