Recenze chytré televize LG 43LH590V

Nastal čas koupě televize. Když už kupuju TV, tak proč nekoupit nějakou chytřejší, ať k ní nemusím připojovat další krabičky. Volba padla na LG, protože má dobrý poměr parametrů – WebOS, podsvícení direct LED, DVB-T2+HEVC – a ceny.

O televizi se mi po internetu nikde nedařilo najít moc hodnocení, což je důvod, proč jsem se rozhodl sepsat pro případné další zájemce nějaké své postřehy a zkušenosti.

Postupem času než jsem dopsal tenhle článek, jsem aktualizoval firmware až na verzi 04.30.20. Samotné vysílání přijímám DVB-T. Důležitá věc u téhle TV je, že podporuje DVB-T2 a kodek HEVC, takže by měla být připravena na nový formát vysílání, které se chystá na „někdy, brzo už to určitě bude, no fakt.“

Takhle vypadá menu aplikací na TV s WebOS 3.0

Dálkové ovládání

Ovladač na nedostatek tlačítek netrpí. Má jich možná až moc. Třeba takové tlačítko „Live zoom“ má jen tu funkci, že se na obrazovce objeví „tato volba je určena pouze UHD modelům“.

Dálkové ovládání přibalené k TV

Největší problém vidím ve směrovém kříži, který budete hlavně v aplikacích používat často. Není nijak zřetelně hmatově oddělen od ostatních tlačítek, takže se mi často stává, že při ovládání poslepu přeskočím o řádek výš a přijdu na to, až když se mi na obrazovce začnou dít jiné věci, než zamýšlím.

Příjem vysílání

Ladění stanic proběhne při prvním spuštění. Nalezené programy se uloží v pořadí, jakém je TV objeví na anténě. Naštěstí není problém jejich pořadí změnit a dá se měnit přímo pořadí hlavního seznamu. Bohužel nejde uložené stanice smazat – jde jen nastavit příznak „přeskočit“, kdy se pak přeskočí, pokud mezi stanicemi přepínáte šipkami +/-. Ohledně řazení se ještě zmíním dále v odstavci o rychlosti.

Televize umí i nahrávat na USB. Stačí stisknout na ovladači tlačítko s červeným puntíkem, pak bohužel několikrát potvrdit a nahrává se. Před prvním nahráváním se nejdřív musí provést test výkonu flešky. Nahrané soubory se bohužel nedají běžně přehrát v počítači, ale prý je způsob, jak je dekódovat a přehrát, který jsem osobně nezkoušel.

Protože jde o chytrou televizi, umí i HbbTV. Ale není to bez háčku. Funguje to docela dobře. Dokud nenarazíte. Zrovna na tomhle konkrétním modelu se vyskytuje jakási chyba, kvůli které časem prostě přestane fungovat HbbTV verze iVysílání České Televize. Smůla. ČT buď neví, co s tím, nebo to nechce řešit, LG to má zřejmě na háku taky.

Obraz

Ostrost a podobné vlastnosti přijímaného pozemního vysílání si netroufám hodnotit, protože těch pár SD kanálů, které v místě bydliště naladím, vypadá jako akvarel snad na jakémkoliv přijímači.

Na jiném obsahu si celkem nestěžuju. Ale já nejsem nikterak extra náročný divák. Černé samozřejmě nejsou černé, protože jde o LCD, ale nějak nepříjemně černá nezáří a pozorovací úhly jsou taky normální, obraz vidím dobře i z cca 160°.

Porovnat můžu s vedle stojícím postarším monitorem Samsung T240 a oproti tomu je snad všechno mnohem lepší.

Výtku bych ale měl k podsvícení. Vybral jsem si tenhle model i kvůli Direct LED. To aby bylo podsvícení rovnoměrnější než u diodek na okraji obrazovky. Ale moc rovnoměrně na mě nepůsobí. Okraje obrazu jsou tmavší a při různých panoramatických posunech si člověk všimne, že ani ve středu obrazu není podsvícení úplně rovnoměrné. A vidět to je i při mém obvyklém podsvícení 20 %, i při nejvyšším. Za mě tedy mínus a pokud jste obrazofil, tak… asi koukáte do špatné cenové kategorie.

(Ne)rovnoměrnost podsvícení

Za příjemnou bych označil možnost v menu zakázat svícení červeného LED světýlka ve standby režimu, takže vypnutá televize neotravuje. Když je TV zapnutá, tak diodka nesvítí. Když je diodka zakázaná, tak akorát zabliká při zapnutí TV.

Takovýhle odstavec by měli psát i profesionální recenzenti. Ti se většinou o (v některých případech naprosto příšerných) indikačních diodách vůbec nezmiňují.

Přehrávání multimédií

Televize umí také přehrávat videa z USB, ze sítě pomocí DLNA, Miracast a pak z různých Youtubů, Streamů a Netflixů pomocí aplikací. Přehrávat z FTP nebo z klasického sdílení Windows (Samba) není možné.

Všechny způsoby přehrávání mají několik společných vad na kráse. Televize při spuštění přehrávání trochu zamrzne a ve výsledku usekne asi 3 úvodní vteřiny, takže u youtuberů přijdete o pozdrav atd.

Mnohem větší problém je špatná synchronizace zvuku. Obraz předbíhá o nějakou desetinku vteřiny zvuk a je to místy dost zřetelně znát. V nastavení zvuku je možnost synchronizaci doladit pomocí jakého si rozsahu -5 až 15 kusů neznámé jednotky. Stav se zlepšuje zápornými hodnotami, ale ani -5 není dost. V praxi mi přišlo nejlepší použít zatržítko Bypass, které má zakázat všechny interní korekce televize, ale ani tak výsledek není úplně 100%. Tuhle volbu je potřeba nastavit v každé aplikaci, protože ač jde o hlavní nastavení TV, volby obrazu a zvuku si pamatuje pro každou aplikaci jednotlivě.

Tady trochu odbočím – televize si pamatuje vlastní nastavení obrazu a zvuku pro každý vstup nebo aplikaci. V menu Nastavení je volba „použít volby pro všechny vstupy“, která ale moc nefunguje a málem jsem se zbláznil, když jsem svá oblíbená nastavení musel několikrát nastavovat znovu a znovu (navíc mi přišlo, že si to náhodně některé volby neuložilo, ale to možná bylo mým blázněním).

Při přehrávání z USB jsem narazil na problém se svým harddiskem s tisíci MP3, který po připojení asi 15 minut jen načítal a načítal a pak TV zahlásila, že zařízení nejde připojit. USB s pár filmy je v pořádku. Televize přehrává AVI, MP4, MKV s různými DivXy, h.264 i HEVC bez potíží a to i z flešky se systémem NTFS. Dokonce umí i externí titulky, kterým jde nastavovat i barva, velikost, umístění, i synchronizaci času a kódování. S kódováním externích titulků (třeba SRT) je ovšem mrzutost, že si ho TV vůbec nepamatuje a při každém spuštění souborů nastaví Latin1, takže se člověk musí prokousávat nepříjemným menu a znovu kódování nastavit. Bohužel si nejde práci ani aspoň usnadnit tlačítkem Subtitles na ovladači – to nedělá při přehrávání nic. U titulků vestavěných ve videosouborech jsem kódování nikdy měnil – vždycky bylo správně. Naopak rychle je možné provádět korekci časování titulků pomocí šipek přepínání programů.

Přehrávání ze sítě přes DLNA funguje podobně, ale je třeba myslet na to, že výchozí sdílení multimédií ve Windows nepodporuje titulky. Stačí použít LG Smart Share a titulky se ukazují i se správným kódováním. Jen nechápu, proč má takový jednoduchý sdílecí program skoro 200 MB.

Se sdílením displeje a přehráváním z mobilu pomocí Miracastu jsem nenarazil na žádný problém, jen je třeba v TV spustit „přijímací“ aplikaci (případně zapnout volbu, aby Miracast přijímala vždy) a telefon ji okamžitě našel a sdílel obraz.

Zajímavé mi přišlo, že ačkoliv se „Miracast vždy“ musí nejdřív povolit, u aplikace YouTube to neplatí. Když je YouTube nainstalované a zapnutá televize, v počítači nebo na telefonu se na YouTube vždy zobrazuje tlačítko „volba zařízení“, a když zvolíte TV, tak se televize přepne do aplikace YouTube. Ukliknete se a ostatní členové domácnosti u TV vám poděkují.

Rychlost

Prvotní spuštění nebo spuštění po aktualizaci firmwaru chvíli trvá. Systém WebOS se nejdřív inicializuje, ale další starty už jsou svižné a trvají jen pár vteřin, tedy minimálně se zapnutou funkcí QuickStart+.

Pak už je to ale s rychlostí složitější. Přepínání stanic ihned po spuštění reaguje až po pár vteřinách, ale to se za chvíli srovná.

Horší je to třeba se seznamem stanic pod tlačítkem LIST, který se otevírá asi 5 vteřin.

Chcete zobrazit programového průvodce? Ten je jako samostatná aplikace a otevírá se možná 10 vteřin, během kterých navíc úplně zmizí vysílání TV.

Tohle dlouhé spouštění se týká všech aplikací. Nevím, jestli LG „uvítací obrazovku“ aplikací nuceně zobrazuje vždycky nějaký minimální čas, ale i když byla aplikace před chvílí spuštěná a přepínáte do ní zpět třeba tlačítkem RECENT, tak si několik vteřin počkáte.

Při úvodním ladění nastavení obrazu, zvuku atd. budete kvést z hlavního nastavení, které se také otevírá asi 10 sekund, proto se nakonec zblázníte, až zjistíte, že to musíte pro každý vstup nastavit znovu. Aspoň, že se tohle nastavení ukáže přes obraz vysílání a neskryje ho (při přehrávání multimédií ale pozastaví video).

Rychlost aplikací se mění kus od kusu. Třeba aplikace Stream.cz běží celkem pěkně a svižně, ale YouTube je na tom hůř. Video se sice nezasekává, ale když si při něm chcete otevřít nabídku (titulky, palec nahoru/dolů…), často se dlouho nic neděje, pak nabídka trhaně vyskočí a zase hned zmizí, asi protože už vypršel čas, po kterém se má nabídka sama schovat.

Výše jsem zmínil, že s řazením stanic není problém. To v případě, že nepovažujete za problém 5vteřinové obnovení seznamu pokaždé, když nějakou stanici přesunete. Řazení stanic je nejrychlejší vyřešit proskenováním všech frekvencí, exportem seznamu na flešku, úpravou přes prográmek ChanSort v počítači a opětovným importem do TV.

Store

Samotná nabídka aplikací ve storu není úplně světoborná, ale základní služby jako YouTube, Netflix, Google Play, HBO GO, Amazon Prime Video nebo třeba Stream v ní najdete.

Premium aplikace v LG Content Store

Doplňky

Webový prohlížeč

V televizi je jednoduchý browser, který mi ale až tak užitečný nepřijde, ovladačem se ovládá neohrabaně a svižný taky zrovna dvakrát není. Podařilo se mi v něm funkčně otevřít streaming na Twitch.tv nebo Pornhub, takže teoreticky pomocí něj lze řešit multimediální služby, které nemají aplikaci. Konkrétně Pornhub je ale příšerně pomalý a výběr kategorií poskakuje sem a tam. Twitch zobrazuje mobilní verzi a nepodařilo se mi zobrazi velkou, kde se lépe vyhledává.

iVysílání ČT vůbec nehraje, i když má od nedávna podporovat HTML5 (Flash televize neumí), takže nefunkční HbbTV zmíněné výše tím nenahradíte.

Prohlížeč prohlíží, video se nahrává, ale iVysílání nehraje.

Klávesnice a myš

Do USB je možné připojit klávesnici a nebo myš. Obojí mi fungovalo bez problému, ale kromě browseru mi nepřišlo, že by něco z toho někde bylo potřeba. Klávesnice píše s anglickým rozložením.

Ovládání mobilem

Po připojení k síti je možné televizi ovládat telefonem pomocí aplikace LG TV Plus. Aplikace se umí chovat jako touchpad, klávesnice a nebo prostě dálkový ovladač včetně zobrazení seznamu všech programů.

Také je možné pomocí ní jednoduše sdílet z telefonu fotografie nebo videa. Aplikace pak automaticky na telefonu i na TV spustí sdílení obrazu pomocí Miracastu.

Při zapnuté televizi se v notifikační liště telefonu (Android) zobrazuje oznámení s aktuálním programem a jednoduchými ovládacími prvky. Je to příjemné, když člověk kouká na TV, trochu to otravuje, když si televizi pustí někdo jiný. Naštěstí v nedávné aktualizaci přibyla možnost tuto notifikaci vypnout.

Aplikace LG TV Plus

S tím souvisí můj, teď už možná zastaralý, problém. Aplikace docela vybíjela telefon, i když jsem ji vůbec nepoužíval. Nejspíš neustálou kontrolou, jestli je TV zapnutá kvůli zobrazení oznámení. Nakonec jsem trable řeším tím, že jsem sice aplikaci nechal nainstalovanou, ale když nebyla potřeba, tak jsem ručně zrušil spárování s televizí. Po přidání možnosti deaktivace oznámení jsem zatím aplikaci nepoužil. Většinou je hledání ovladače rychlejší.

Doporučil byste tuto TV?

Kdyby někdo přišel, že shání televizi, tak určitě nevyhrknu, že má vzít tuhle. Na základní sledování TV to vcelku stačí, s pomalostí se dá smířit, YouTube a Stream je příjemný bonus, základní média z USB hrají, ale nic není žádná hitparáda. Hodí se tedy spíš asi jako druhá televize někam do ložnice.

Pro vážnější sledování multimédií za podobnou cenu bych spíš doporučil nějakou rychlejší hloupou TV a k ní nějakou chytrou multimediální krabičku za pár šupů, na které poběží třeba KODI, která bude snad rychlejší a použitelnější.