Odstranění nepoužívaných ovladačů ve Windows XP

Věděli jste, že když své zařízení od počítače odpojíte, tak jeho ovladače ve Windows XP stále spotřebovávají systémové zdroje? Tady máte návod, jak tyto ovladače u nepoužívaných zařízení odstranit.
Pokud nainstalujete nové zařízení, operační systém při každém svém spouštění jeho ovladače načítá do paměti bez ohledu na to, jestli je připojeno, či nikoliv. To znamená, že i když odpojíte a zahodíte například svou starou grafickou kartu s tím, že ji už nikdy nebudete používat, Windows její ovladače nahrává i přes to, že už máte připojenou novou, úplně jinou kartu, s jinými ovladači. Systém tak plýtvá svými cennými prostředky.

Pokud o takové plýtvání nestojíte, zkuste tento postup:
Autor článku neručí za případné škody, případně i nefunkčnost počítače, v důsledku použití postupu uvedeného v tomto návodu.

 1. Stiskněte klávesy [Windows]+[Break] (případně klikněte pravým tlačítkem na Tento Počítač a zvolte [Vlastnosti]) a zobrazí se Vám okno Vlastnosti systému.
 2. Klikněte na záložku Upřesnit a na ní na tlačítko Proměnné prostředí.
 3. V části Systémové proměnné klikněte na tlačítko Nová.
 4. Jako název proměnné vyplňte devmgr_show_nonpresent_devices, její hodnotu zadejte 1.
 5. Toto potvrďte tlačítkem OK a v dialogu Proměnné prostředí znovu OK.
 6. Zvolte záložku Hardware a klikněte na Správce zařízení. (Stejný výsledek má i zadání příkazu devmgmt.msc do [Start]-[Spustit].)
 7. Ve Správci zařízení jděte do nabídky Zobrazit | Zobrazit skrytá zařízení.
 8. V seznamu otevřte kteroukoliv větev ovladačů a podívejte se na vybledlé (zašedlé – světlejší) ikonky, které zobrazují nainstalovaná, ale právě nepřipojená zařízení.

  Zašedlé ikonky označují právě nepřipojená zařízení
  Zašedlé ikonky označují právě nepřipojená zařízení

 9. Ovladač nepoužitého zařízení se odstraní pravým kliknutím na jeho ikonku a vybráním volby Odinstalovat. (Vždy si ale uvědomte, co vlastně odstraňujete. Šedě označený bude i např. ovladač FlashDisku, pokud ho nemáte zrovna připojený – pokud ho odstraníte, při příštím připojení se budou muset jeho ovladače nainstalovat znovu.)

Pozn.: Mám pocit, že ani tímto postupem se ve Správci zařízení nezobrazí úplně všechny ovladače (např. se mi nezobrazilo několik virtuálních COM portů), ale jinak je návod funkční.

Přeji Vám hodně štěstí při promazávání. 🙂

Zdroj: TechRepublic