Jak vyměnit prasklé sklo (digitizér) u Huawei Ascend G300

O víkendu jsem úspěšně provedl výměnu prasklého skla u Huawei Ascend G300. Tady dávám celkem jednoduchý postup (trochu à la Babica), jak na to.

V oficiálním servise podobná oprava stojí kolem 2000 Kč, v neoficiálním si řekli přibližně 1300 Kč. To není nic moc u telefonu, který se dá nový koupit za 3600 Kč.
Tímhle postupem mě oprava vyšla přibližně na 350 Kč za nové sklo z eBaye (poštovné se neplatí) a přibližně hodinku montování. Sklo přišlo 20 dní od objednávky.

Na eBayi se dají sehnat i levnější kousky, dokonce i bez loga Huawei, ale zvolil jsem ten uvedený níže, protože je jeho součástí i rámeček kolem displeje, takže se sklo nemusí přilepovat k původnímu rámečku (a odlepovat z něj staré sklo, shánět něco k lepení…) a navíc telefon pak nevypadá po pádu tak omláceně.

Co je potřeba

 • Nové sklo z eBaye (detail kousku, který jsem koupil já, ale už se neprodává) – součástí mé sady je i malý šroubovák torx T5 a trsátko na rozcvakávání plastů (může se hodit, ale není nezbytně nutné). Všimněte si, že některá skla dokonce nemají nápis Huawei, ale nevím, jestli to něco znamená ohledně kvality.
 • Šroubovák torx T5 (viz výše).
 • Maličký hodinářský křížový šroubovák. Mám doma nějakou hodinářskou sadičku, ale křížové šroubováky jsou tam moc veliké. Nejmenší plochý ale stačil.
 • Horkovzdušná pistole (nám chudým úplně stačí fén).
 • Hodí se i pinzeta.
 • Místnost, kde se nepráší. – Dobrým krokem je rozkládat někde, kde se nepráší, aby se vám nenaprášilo mezi displej a sklo.

Na začátek pár upozornění

Tímhle postupem samozřejmě přicházíte o záruku  – ale o tu už jste, aspoň podle informací z prodejny Vodafonu, přišli tím, že jste rozbili sklo přes displej.

Neručím za to, že jsem někde něco nezapomněl, tak při rozkládání uvažujte hlavou, nic nervěte, kontrolujte si i podle videa, jestli páčíte ve správném místě. Nechcete si telefon přece dorazit. 😉

Dávejte si pozor na střepy. U kousku v návodu jsem měl vrchní stranu, ze které střepy padaly, přelepenou nějakou starou fólií na displej, a spodní strana byla netknutá (sklo má nejspíš víc vrstev). To ale nemusí znamenat, že se na vás taky žádná hromada střepů nevysype.

Neberu žádnou zodpovědnost za případné poškození vašeho telefonu. Celou výměnu děláte na vlastní triko!

Postup

Zadní plasty sundejte podle tohoto videa pomocí šroubováku torx a mírného páčení (ideálně něčím plastovým, třeba trsátkem přiloženým ke sklu). Dostanete se tak zezadu k základní desce.

Poznámka: Video doporučuji pouštět společně s každým krokem, v zásadě koresponduje s mým postupem a aspoň uvidíte, co na vás kde čeká, abyste nic neutrhli. Tenhle návod berte jen takové upřesnění a pár poznatků právě k tomu, co je vidět ve videu.

Ve videu odpojují úplně všechny konektory, to jsem udělal taky, ale úplně zbytečně. Stačí povolit ten jeden, který je označený červeným kroužkem. Vrchní desku totiž nebudete vůbec sundavat.
Zeleně označené šroubky odšroubujte maličkým křížovým šroubovákem.

IMG_4197Ještě jednou detail na šroubky. Červeně označené západky odcvakněte a odklopte destičku. Nejspíš bude stačit povolit spodní západku a vrchní vypadne sama.

IMG_4199Destičku s napájením stačí trošku odklopit a pak zapáčíte pod kovovými očky od displeje. Modře označený konektor není potřeba odpojovat, ale je dost možné, že sám vypadne buď teď, nebo až budete telefon skládat zpátky, tak si na něj dejte pozor. Zacvaknout tuhle destičku i se zapojeným konektorem zpátky při opětovném skládání bylo asi to nejtěžší na celé operaci.

IMG_4200Teď odcvakněte displej na vrchní straně telefonu. Zapáčete tam, kde jsou naznačeny šipky, pod plíškem od displeje. Ještě jednou je červeně zvýrazněný ten jediný konektor, který je třeba odpojit. Na fotce je vidět, že jsem podle videa odpojil všechno, ale jak říkám, není to potřeba.
Desku s displejem odklopte od skla podle horní hrany telefonu. Opatrně na modře označený spínač od zapínacího tlačítka, ať ho neutrhnete (jako chlapík na MoDaCo).

IMG_4201IMG_4202Deska i s displejem už je odklopena od skla a teď se vypořádáme se spínačem zapínacího tlačítka. Nahřejte ho fénem a pak pomocí pinzety odlepte. Je přilepený nějakou lepicí páskou. Asi by šel odlepit i bez nahřívání, ale s ním to jde mnohem líp.IMG_4203Co s lepicí páskou nechám na vás. Já jsem ji nechal na tom plošňáku a použil k přilepení spínače na nový rámeček, ale nejspíš není problém ji zahodit a přilepit to nějakou vlastní páskou.

Tím máte rámeček se starým sklem oddělený od těla telefonu. Teď místo něj dejte nový rámeček zbavený všech ochranných fólií. Postup skládání je stejný, akorát opačně. 🙂
Doplnění: Jak správně poznamenává v komentářích mdwsmith, dejte si při montování pozor na bílý kablík od antény. Musí být správně urovnaný, nesmí vést přes dírku od šroubku a při šroubování ho nesmí díly ani nijak skřípat, jinak byste mohli přijít o signál.

Při skládání je potřeba dát pozor na prach na displeji. Když se vám tam před přiklopením skla usadí, už se ho nezbavíte a bude vás pořád otravovat. To samé platí pro otisky prstů.
Dál dejte pozor na zmiňovaný konektor na destičce od napájení a nezapomeňte zacvakat případně odpojené konektory.

Přeji hodně štěstí!

Doplnění: Odstranění skla z rámečku

Kdyby se někdo chtěl pustit jen do výměny skla bez rámečku, udělal jsem ještě pár obrázků ohledně toho.

Postup bude v tomhle případě dost individuální, protože záleží na tom, kde máte sklo popraskané a jak moc.
Přes sklo jsem nalepil starou fólii (ale stačí třeba i lepicí páska), aby z něj nepadaly střepy.

Začal jsem tak, že jsem si asi tak půl minuty fénem nahřál spodní stranu rámečku (se senzorovými klávesami). Doporučuji začít na straně, kde je nejméně prasklin.

IMG_4226

Trochu jsem sklo povytlačil ven z rámečku. Lepicí páska, která ho drží, o něco povolila, takže se do mezery dá strčit trsátko, kterým jsem pásku ještě kousek odlepil.
Před každým dalším krokem doporučuji rámeček pravidelně nahřívat v místech, kde se budete snažit odlepovat.

IMG_4228

Z vnitřní strany jde sklo vypáčit jednodušeji.

IMG_4229

V místech s prasklinami se nedá nic moc dělat. Sklo se okamžitě rozpadá na střepy.

IMG_4230IMG_4232

Na vrchní straně rámečku je zevnitř malý čip připojený k digitizéru. Ten se musí taky odlepit. V případě, že začínáte od vrchní strany, nejjednodušší ho bude ohnout nebo rovnou uříznout, ať sklo nedrží z obou stran.

IMG_4235

Na „místě dopadu“ nejspíš zůstanou střepy. Opatrně při odstraňování.

IMG_4240Když objednáte samotné sklo z eBaye, nejspíš u něj nebude ani těsnění, ani lepicí páska, která ho drží na místě (přečtěte si popis zboží, někdo to možná dodává i s tím). Tyhle věci je potřeba před výměnou taky pořešit. Kde je sehnat ale netuším.IMG_4236

51 komentářů u „Jak vyměnit prasklé sklo (digitizér) u Huawei Ascend G300

 1. Pochválen bud tento návod hodinka přesně,
  zvládně i laik torx je č.05, křížáček pidi.
  koupil jsem tu bez té pásky, použil jsem oboustranku ale ta pěna je problém bez ní mi to sklo udělalo jakoby flek jak se dotýká dotykovka LCD.
  ale jak říkám super.tel funguje a nová dotykovka taky.

 2. Dobrý večer,chtěla bych se zeptat odkad jste nebo jak vidím stal se vám stéjný případ,ale za opravu se mi tolik nechce dávat nebo spíš na to nemám a to co jste udělal vi já nedokážu…kdyby jste byl z Blízka zaplatila bych vám za to,ale určite nejste

 3. Ahoj, chtěl bych se jenom zeptat kolíkatka je ten šroubováček torx jestli 6 nebo jiný díky moc

  • Jak píše výše Patrick, tak by to měl být torx 5. Osobně jsem v určování velikostí šroubů/klíčů/šroubováků nikdy moc nevynikal a tu výměnu jsem provedl s tím, co přišlo, takže jsem to nemusel řešit. 🙂 Ale v telefonech bývají pětky.

 4. Omlouvám se, že se komentáře objevily až teď, a vymlouvám se na Gmail, který mi usilovně všechny komentáře ke schválení naházel do spamu, takže jsem se o nich nedozvěděl.

 5. Děkuji za super návod, provedl jsem podle něj výměnu. Jediný problém, ale podstatný je, že mi nefunguje reproduktor při telefonování. Budu ho muset znovu rozdělat. Jak je reproduktor připojený? Mám dojem, že byl součástí nového rámečku, ale nejsem si jistý. Předem děkuji za jakoukoliv radu. Jindra

  • Na fotkách to moc vidět není, možná na poslední fotce v první části, hned nad zakroužkovaným tlačítkem.
   Jestli si správně pamatuju, tak sluchátko je připojeno takovými dvěmi nožičkami po stranách, které se po složení přitisknou na základní desku. Takže zkontrolovat to, jestli jsou dost napružené a neohnuly se.
   Reproduktorek jde ze starého krytu případně vydloubnout (ve druhé části článku už není, protože jsem ho z krytu sundal), takže kdyby ten v novém nefungoval, je možné zkusit přendat originální.

   • Tak rychlou odpověď jsem nečekal :-). Telefon je již funkční, byl rozbitý reproduktor v novém rámečku. Při pokusu o vyloupnutí se úplně rozsypal. Dal jsem tam ten reproduktor ze starého a vše OK. Ještě jednou velmi děkuji za návod a radu. Jindra

 6. Ahoj, vyměnila jsem dotykovou obrazovku, ale bohužel mi nefungují senzorické klávesy, čím to může být?

  • Buď jsi špatně připojila ten konektor a nebo je vadný digitizér… :-/
   Za zkoušku by případně možná ještě stálo zkusit obnovit tovární nastavení, ale nejsem úplně přesvědčený, že to k něčemu bude.

   • Tipuji spíše ten konektor, při vracení spodního plošňáku, je potřeba napřed připojit konektor a pak překlopit a nacvaknou tak, aby se neodpojil nebo neodchlípl. Nejjed odušší je to zkontrolovat. Z vlastní zkušenosti vím, že podruhé to jde samo 🙂 Jindra

 7. Ahoj, nechtel by sis udelat brigadku pri vymene lcd i touch screenu. Pisni kdyz tak prosim na mail.

  Diky K.

  • Ahoj. Ani ne. Necítím se tak moc šikovný na takhle drobnou práci, abych si troufal hrabat do telefonů cizím lidem. Dostatečně jsem se zapotil už u toho kousku z návodu 🙂

 8. zdravim…chcem sa spytat ak potrebujem vymenit iba dyspley nie tu dotykovu plochu ako menis ty a na vydeu je postup ten isty? ci treba este nieco a potrebujem vymenit displey..dikes…

  • Postup výměny displeje bude stejný jako při výměně dotykovky, jen pak budeš muset pokračovat s montováním dál, abys oddělil displej od základní desky. Nevím, jak je to tam přidělané.

 9. Díky moc za skvělý návod…..rozbité sklo vyměněno za nové a vše funguje bez problémů…..pěna nebyla potřeba…..stačilo sekundové lepidlo gel super attak popřípadě je lepší použít lepidlo „mamut“

 10. Tak už jsem to taky nakonec parkrat menil (nakonec i ted je zase praskly) takze nejake poznatky.
  Tesneni je dobre prelepit z origo sklicka jinak tam hned je hromada bordelu.
  Nepouzivat zadne sekundaky apod. na ptmobil.cz prodavaji oboustrane lepici pasky (postovne 40kc kdyz jim to poznamky napisete poslat doporucene).

  Jeste predtim nez to slepite slozite zkuste na necisto jestli dotykova plocha funguje bez problemu vsude na obrazovce. Me z 6ti dotykovek uz tri nejeli.

  • Dobrý den
   Můžete, prosím, napsat i šířku té oboustranné lepící pásky, abych věděl, kterou objednat?
   Díky

 11. Chci se jen zeptat než se do tý titěrnosti pustím, tak mám ruplý právě to sklo ale displej vnitřní nefunguje ale dotyk ano, zapnu ho, odemykám obrazovku vesele si klikám ale nic nevidím, tak jestli kromě skla koupit i novej displey a nebo se někdě něco pádem mohlo uvolnit (i když o tom pochybuju). Díky za tipy rady

 12. Dobrý den, potřebuju vyměnit horní sklo u Huawei ascend Y300, je to možné podle tohoto návodu, nebo je postup jiný? Za výměnu skla chtějí 3000 a nový telefon stojí 3200,-
  Děkuji Petra

  • Ahoj Petro, mám ten samý problém, podařilo se sklíčko vyměnit? A když tak podle jakého návodu? Díky. Lukáš.

   • Zdravy take by me to zajimalo…
    Dnes rano mi prasko skličko u stejneho modelu uplne samo od sebe a nevim jak ho vymenit…

    • Sklíčko se dá přilepit nějakým vhodným lepidlem i vzduchotěsně a ta mrcha mezi sklíčkem a display, tu zachovat, tu bych teda z oboustranky vystřihovat nechtěl. Výměna úspěšná, asi dvě hoďky ( Y300 ) ten je trochu jednodušší než G300 i tak jsem u toho hodně nadával, je to fakt malý. Nebojte se, že upatláte tu vnitřní stranu, já bych se bez toho neobešel, po vyleštění v mém případě 100 % bavlněné kalhotky přítelkyně je to jako když jsem strhnul ochranou folii.

 13. Followed your instructions and all ok Well done and thanks

 14. Ok diky! vyměna v pohodě, lepší než rozebírání notese..

 15. Ahoj, chci se zeptat.
  prasklo mi sklíčko u tohoto typu. Displej normálně reagoval, prasklina se však zvetšila a displej nereaguje na dotyk. Muže to být poškozením sklička nebo celého displeje? Děkuji

  • No tak jestli je prasklé jen sklíčko a displej je OK bez nějakých artefaktů, barevných, černých, nebo bílých ploch nebo pruhů, tak je to sklíčkem.

   Takhle nějak vypadá prasklé sklo (vidíš, že obraz pod sklem je ok)
   http://img694.imageshack.us/img694/2721/htchd2.jpg

   Takhle vypadal rozbitý displej na telefonu známého (vidíš, že sklo je ok, ale obraz rozbitý):
   http://www.vysemnesmite.cz/forum/img_temp/reallumia610.jpg

   Samozřejmě může být rozbité i obojí najednou.

   • Děkuji moc za rychlou odpověď!
    Ještě by mě zajímalo zda se dá zjistit jestli je displej funkční bez výměny sklíčka? Třeba sundáním sklíčka a dotykem přímo na displej? Nebo to funkuje jinak, že dotyk se přenaší pouze přes sklíčko?

    • Displej zařizuje obrázky, sklíčko rozpoznává dotyky. Proto ze sklíčka taky vede kabel s konektorem. 😉

     • Tak dnes jsem provedl výměnu a mobil šlape jak má. Celkové náklady na opravu 340 kč. Děkuji moc!!!

 16. Dobry den prosím kde se dá obědnat přední sklo na Huawei 300 abych si ho mohl taky vyměnit Děkuji Simandl

 17. Dobrý večer,dnes jsem provedl výměnu sklíčka na Samsung Galaxy W I8150. Ale telefon přestal prakticky fungovat.. Když mobil zapnu telefon si rozklikává co chce..(kontakty,zprávy apod.) Nevíte někdo co s tím mám dělat??

 18. zdravim,prasknul mi displej na huawei ascend g300.objednal jsem novy ale pri vymene jsem bohuzel utrhl zapinaci tlacitko.jde s tim neco delat?dekuji (popripade jestli ne rad prodam tel nebo ten novy displej s novym rameckem) 🙂

 19. Zdravím,měnil jsem synkovi prasklé sklo na Y300.Po úspěšné výměně (jednodušší než G300) jde někdy dotyk bez problémů,jindy nereaguje pravá strana při určité poloze telefonu(např.při listování).Znovu rozebrané,konektory správně zapojeny.Zkusil jsem i tovární nastavení,ale problém trvá.Nemáte s tím někdo zkušenost.Co s tím?Díky za odpověď.Kýsa

  • Klidně to může být vadný digitizér. Třeba nějaký studený spoj, který někdy ještě vede a jindy už ne.
   Když jsem měnil sklíčko na Nokii, tak u nového kousku nefungovala spodní polovina – pán na eBayi bez řečí vrátil peníze.

 20. Funguje to, díky za návod, díky tobě jsem ušetřil dost peněz kámo! Máš u mě panáka!!:)

 21. Díky moc za návod 🙂 podle tebe jsem neodpojoval všechny konektorky a šlo to jak na drátku. K přilepení jsem použil kobercovou pásku. Jen nádobíčko došlé z Aliexpresu nebylo 100 pro. – hvězdicový šroubováček přišel o číslo větší 🙁 . Ale jinak ohromná pomoc a spousta ušetřených peněz. Ještě jednou moc díky!!!!:-D

 22. Ahoj zkoušel jsem jen jestli zvládnu výměnu komplet lcd u lenova s750.Není to složité,ale po kompletaci mi nefunguje mikrofon,reproduktor a podsvícení třech tlačítek v dolní části displeje.Jakoby odešla ta spodní deska,která vypadá jako ta u tohodle návodu,kterou jste odklopili.Na ní totiž je repro,mikrofon a asi ledky na podsvícení.Jinak vše funguje.Neví prosím někdo co se stalo?děkuji.

 23. Dobry den
  Mam problem s huawei y300 za deste se mi do obalu dostala voda telefon zhasnul po rozebrani vysusení a nabiti opet fungoval a po 24 hodinach prestalo fungovat hlavni vypinaci tlačítko tel ale funguje do tel se dostanu pri hovoru a pri nabijeni kdy se rozsviti displej lze to nejak opravit? dekuji

 24. Děkuji, děkuji, díky Vaším radám jsem bezpečně provedla výměnu skla u tel. Huawei G300, nyní mám podobný problém s Huawei Y300. Prosím poraďte, postup bude obdobný, nebo na mne čeká nějaká záludnost.
  Děkuji Romana

 25. Chtěla bych také koupit dotykové sklo na G300, jaké máte zkušenosti s ebay, chtějí při nákupu číslo karty… Děkuji za informaci.

  • Ebay při nákupu nechce číslo karty. Chce PayPal. A přes PayPal se platí buď kartou (pak je potřeba číslo karty) a nebo dobitím „kreditu“ převodem z účtu a zaplacením pomocí toho kreditu.
   Zkušenosti s Ebay mám dobré, většina věcí dorazila do měsíce od objednání a u těch pár věcí, co nedošly nebo došly nefunkční, prodejce bez problémů vrátil peníze.

 26. Ahoj,měnil jsem sklo u Lenovo S750,šlo to celkem dobře,ale teď mi to nenačte žádnou sim kartu,kde by mohl být problem?díky

 27. Dobrý den potřeboval bych pokud někdo nemá adresu kde koupit opravné sklo na Huawei g300. Adresu nemohu to najít. Děkuji

 28. Dobry den, mam dotaz. Minuly mesic se poskodilo me pritelkyni sklo na jejim telefonu HuaweiG630 , dotek a telefon fungoval normalnejen sklo bylo popraskane. Chteli jsme vymenit sklo a tak jsme ho dali do servisu, tam nam objednali nove a „opravili“ , po 5 minutach prestal fungovat dotyk, ale mobil bezel normalne, tak jsme ho tam dali znova, opet napsali ze funguje ale po restartovani nebo cokoliv jinem opet dotyk nefunguje, zkouseli ho i aktualizovat ale pry nic nefunguje, uz si nevime rady. Chteji nam vratit penize ale mobil proste nejde, nevite kde by mohla byt chyba? Dekuji

Komentáře nejsou povoleny.