DriverStore Explorer – RAPR

Update 21.1.2013: Bylo zjištěno, že po dlouhé době nečinnosti autor aplikace RAPR mou úpravu zapracoval do původní aplikace. Pokud možno, používejte prosím originální verzi.
Odkazy ke stažení té mé úpravy tady nechám jako archiv, případně alternativu, kdyby externí odkaz na codeplex přestal fungovat.

Program nejen na promazávání složky DriverStore v systémech Windows Vista a Windows 7:

K čemu slouší DriverStore a je bezpečné ji promazat? 

Nedávno jsem zase měl problém s docházejícím místem na disku C: mých nainstalovaných Windows 7.
Při zkoumání prográmkem SpaceSniffer, co by se dalo odmazat a uvolnit tak místo, jsem zjistil, že, mimo jiné, zabírá hrozně moc složka DriverStore v C:\Windows\System32\.
Dal jsem se tedy do googlení, abych zjistil, co je to vlastně zač a zda je to možné smazat. Narazil jsem na nějakou dokumentaci a hlavně na článek na microsoftím blogu, které mě potěšily informací, že jde o úložiště funkčních verzí ovladačů a je možné ho promazat pomocí systémové utilitky PNPUtil.exe.

Smazání nevadí proto, že jde jen o databázi instalačních souborů ovladačů, takže když člověk potom připojí třeba druhý gamepad stejného typu jako ten, který už používá, nemusí systém hledat ovladače na internetu apod., ale vezme si ty, které zná a používá je.
S tím je taky spojeno to, že když ovladače aktualizujete, vždycky se uloží nová záloha instalačních souborů, ale stará zůstane, což třeba u grafických ovladačů znamená stovky nebo i tisíce megabajtů starých a naprosto zbytečných souborů.

DriverStore Explorer - RAPR

Jenže mazání s PNPUtil.exe ní nebylo moc pohodlné. Googlil jsem dál a narazil jsem na výborný prográmek s názvem RAPR, který umožňuje všecko hezky klikací cestou, řadit si seznam ovladačů a podobně. Po spuštění ale přišel další zádrhel. Prográmek odmítal spolupracovat a nechtěl načíst seznam ovladačů. Mrknul jsem na web a někdo další se tam o tom problému zmiňoval. Zároveň jsem ale zjistil, že je program opensource, tak jsem si stáhl zdrojáky a zjistil, že mám obrovské štěstí – je naprogramovaný v C#, jehož základy jsem se na jaře naučil. Projel jsem letmo zdroják a narazil na problém.
RAPR totiž spolupracuje se zmíněným PNPUtil.exe a je naprogramovaný pro anglickou verzi Windows, takže čeká, že PNPUtil bude komunikovat anglicky. Když komunikuje jinak, nic se neděje.
Upravil jsem několik řádků kódu tak, aby fungoval pokud možno univerzálně, zkompiloval a spustil a hurá! Všecko najednou krásně sviští.
Upravený zdrojový kód jsem poslal do sekce Patches na stránkách programu, ale je to už skoro 2 týdny a nepřijde mi, že by si toho někdo všiml. Tak se o verzi funkční na českých a snad i jiných Windows podělím zatím aspoň tady.

Program se používá tak, že po spuštění stisknete tlačítko Enumerate. Tím se načte seznam zálohovaných ovladačů a v něm už si zaškrtáte, co potřebujete, případně pravý klik a Select all, a pomocí tlačítka Delete smažete. Některým souborům se ze systému nechce, tak je možné zaškrnout ještě zatržítko Force delete, které smazání vynutí – systému by to neměli nijak ublížit.

Mimochodem – zmiňoval jsem se o tom, kolik staré grafické ovladače zabírají místa – poctivě jsem si v RAPR zaškrtal všechny Grafické ovladače NVIDIA a nechal tam jen nejnovější verzi. Po kliknutí na tlačítko Delete se mi na C: uvolnilo 2,5 GB místa!